Race: Long Course Club Race 7th Feb 2009
Class: 16 Ft Skiffs
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Four-Three (Matt Lucas)            
Aristocrat (Craig Taylor)            
LMA (Mal Thorburn)            
BGN (Geoff Hawgood)            
Class: LASER RADIAL
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Alarm Clock (Jim Sloan) 179515 8 1:57:33 1:49:33 6 3
Another Good Question (Dave Collecott) 187899 scr        
Bubbles (Sacha Hawgood) 115978 6        
Dragon Fly (Andrew Nguyen) 141891 10        
Flashback (Steve Geck) 152876 scr 1:51:56 1:51:56 2 7
Gutbusta Too (Rob Lovett) 184227 13        
Happy Harry 2 (Sybille Roger) 145511 30        
Just Try Me (Club Laser)   30 2:28:33 1:58:23 10 10
Keri Craig (Peter Craig) 192650 10 1:56:46 1:46:46 5 2
Nilly Willy (Lawrie Wood) 182972 10 2:06:05 1:56:05 9 9
Revival (Tony Kyle) 158874 6 1:55:50 1:49:50 4 4
Rough Red (Cliff Haytor) 140211 8        
Scatter 2 (Nigel Vallette) 135346 7        
Seeing Red (Tim Condon) 143388 1 1:54:02 1:53:02 3 8
Sharky (Michael Parker) 132537 17        
Surprise (Lewie Thatcher) 184713 10 2:01:26 1:51:26 8 5
Woteva (Karl Von Richter) 193025 16 2:00:14 1:44:14 7 1
The Seeker (Christine Bridge) 191649 scr 1:51:31 1:51:31 1 6
Intrusion II () 158850 ? DNF      
(Aiden Geck)   12        
Class: LASER FULL-RIG
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Blue (Ralph Wilson) 143348 2 1:50:30 1:48:30 1 3
Caps (Bruce Wallace) 169411 15 2:22:32 2:07:32 9 9
Shag-U-Laser (Andrew Wiklund) 167095 5 1:53:16 1:48:16 5 2
Frumious Bandersnatch (Steve O'Brien) 168171 3        
Green Machine (Andrew Brown) 32366 14 2:28:56 2:14:56 10 10
Just Try Me (Club Laser) 1528          
Mojo (Chris Connell) 177787 9 1:52:35 1:43:35 3 1
Pearl (Dave Harrison) 177103 1 1:52:47 1:51:47 4 8
Rocking Chair (Michael Wilson) 185821 1 DNF      
Sails Pitch (Rob Higgs) 177099 (X) 3 DNF      
Slippery (Peter Macarthur) 167141 11        
The Shocker (Mal Blackley) 154326 12 DNF      
User Friendly (Rob Bridge) 152884 scr        
VPF (John Blight) 177093 6 1:55:54 1:49:54 7 6
VPF Blue (Dan Blight) 193137 scr 1:51:14 1:51:14 2 7
Vegemite (Peter Fell) 143414 7 1:55:56 1:48:56 8 4
Vida Loca 178641 6 1:55:19 1:49:19 6 5
Willach (Ken Reed) 137530 7        
Wind Shadow (Jeremy Manders) 184241 2        
Class: 125
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Accelerando (Will Turner) 3083 24        
Apollo (Angus Morrison) 3117 22 2:04:09 1:42:09 3 2
Chemically Enhanced (Oliver Burgess) 3042 14 2:04:32 1:50:32 4 5
J (Doug Brewer) 3125 scr        
No Mans Land (S Sandilands) 3101 25 2:04:59 1:49:59 5 4
Oddly Enough (Vicky Callow) 3157 18 1:59:36 1:41:36 2 1
Osterly (Hannah Ruedinger) 3159 23 2:11:58 1:48:58 6 3
Pizzicato (S Johnson) 3089 20        
Shake N' Bake (Tom Richers) 3167 4 1:59:32 1:55:32 1 6
She Waits For No Man (K Sayer) 3082 16        
Skylark () 3116 25 DNF      
The Feel Good Shift of the Summer (J Trefu) 3115 14        
Waterloo (Jenny Anderson) 3121 1        
Xhiler8 () 3101 25        
Class: Sabot One-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Cookie Munster (Natalie Koreman) 7011 8 3:25:53 3:17:53 3 5
Fast Forward (Nick Eutick) 3765 19 3:25:48 3:06:48 2 1
Greased Lightning (Julian Anning) 3801 19        
Mydas Touch (Lachlan Robba) 3914 2        
Need for Speed (Claire Williams) 2608 9        
Wise Decision (Georgia Burns) 3852 27 3:35:42 3:08:42 6 2
War Paint (Aiden Geck) 3804 scr        
Imagine That (A Ker) 7038 9 3:24:02 3:15:02 1 3
Irish Logic (Hugo Van Buuren) 3887 12 3:34:58 3:22:58 5 6
War Paint (Liam Geck) 3804 15 3:31:40 3:16:40 4 4
Class: Sabot Two-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Bling (Carissa Bridge) 1493 21 3:35:58 3:14:58 3 2
Fidler (Fraser Smith/Hugo Van Buuren) 7057 7 3:36:00 3:29:00 4 5
Little Red (Jemima Burgess) 3767 26 DNF      
Razor's Edge 3923 scr 3:26:45 3:26:45 1 4
Sabotage (Xanthe Walker) 3774 20 DIS      
On The Run (A McCarthy) 3814 25 DNF      
Weekend (Club Sabot) 3668 25 3:41:35 3:16:35 5 3
Another Boot (Madeline J) 3868 26 3:31:29 3:05:29 2 1
Class: Vagabond
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
2 - Peter Robba 2       2  
5 - Jimmy Mee 5       5  
6 - David Lambourne 6       4  
3 - Alex Dunn 3       3  
16 - John Hayward 16       1  


Notice Board

Next Race - Sat 23rd Sept

Club Race - All Classes

 

2017/18 Sailing Program

Available Now

see our Sailing Program page here

Learn to Sail 2017/18

School Holiday 3 Day Course
26-28 September 2017
Course is now Full

 Sat Morning 6 Week Course
Starts 7 October 2017
Course is now Full

For further informaton see the Learning to Sail page here

Latest Club Videos

 

Membership Renewal link

 email for updates, news:

webmaster [at] bss.org.au

--ABOVEADS--

Major Sponsors

Recent Photos

Sailing Conditions

  Weather Graph                Rain Radar

   SeaBreeze     Observations    Rain Radar

          Rain Radar            Weather Graph

            Tides             BOM Forecast

Other Stuff