Race: Shortened Standard Race (due to winds) 21 Feb 2009
Class: 16 Ft Skiffs
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Aristocrat (Craig Taylor)   2 2:04:31   DSQ  
BGN (Geoff Hawgood)   2 2:08:40 2:06:40 3 3
Four-Three (Matt Lucas)   4 2:00:02 1:56:02 1 1
LMA (L Thorburn)   Scr        
Total Spank (M Newton)   8 2:04:41 1:58:41 2 2
Class: LASER RADIAL
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Alarm Clock (Jim Sloan) 179515 7 1:57:14 1:50:14 4 3
Another Good Question (Dave Collecott) 187899 scr 1:54:32 1:54:32 1 8
Bubbles (Aiden Geck, 2up) 115978 6 2:04:10 1:58:10 10 10
Dragon Fly (Andrew Nguyen) 141891 10 DNS      
Flashback (Steve Geck) 152876 scr DNS      
Gutbusta Too (Rob Lovett) 184227 13 2:03:19 1:50:19 9 4
Happy Harry 2 (Sybille Roger) 145511 30        
Just Try Me (Club Laser) 15 8 1:58:51 1:50:51 7 5
Keri Craig (Peter Craig) 192650 9 DNS      
Nilly Willy (Lawrie Wood) 182972 10 1:57:45 1:47:45 6 1
Revival (Tony Kyle) 158874 6 1:57:38 1:51:38 5 7
Rough Red (Cliff Haytor) 140211 8        
Scatter 2 (Nigel Vallette) 135346 7 1:56:23 1:49:23 3 2
Seeing Red (Tim Condon) 143388 1        
Sharky (Michael Parker) 132537 17 DNS      
Surprise (Lewie Thatcher) 184713 10 2:01:17 1:51:17 8 6
Woteva (Karl Von Richter) 193025 16        
The Seeker (Christine Bridge) 191649 scr DNS      
Intrusion II () 158850 ?        
Rocky Horror Show (Kaitlyn Duignan) 159148 1 1:55:43 1:54:43 2 9
Class: LASER FULL-RIG
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Blue (Ralph Wilson) 143348 1 DNS      
Caps (Bruce Wallace) 169411 15 1:56:43 1:41:43 6 1
Shag-U-Laser (Andrew Wiklund) 167095 5        
Frumious Bandersnatch (Steve O'Brien) 168171 3        
Green Machine (Andrew Brown) 32366 14 DNS      
Just Try Me (Club Laser) 1528          
Mojo (Chris Connell) 177787 6 1:53:49 1:47:49 3 3
Pearl (Dave Harrison) 177103 2        
Rocking Chair (Michael Wilson) 185821 scr 1:51:59 1:51:59 1 5
Sails Pitch (Rob Higgs) 177099 (X) 3 DNS      
Slippery (Peter Macarthur) 167141 11 DNS      
The Shocker (Mal Blackley) 154326 12        
User Friendly (Rob Bridge) 152884 scr        
VPF (John Blight) 177093 6 DNS      
VPF Blue (Dan Blight) 193137 scr 1:52:09 1:52:09 2 6
Vegemite (Peter Fell) 143414 7 1:54:24 1:47:24 5 2
Vida Loca (Shane Koreman) 178641 4 DNS      
Willach (Ken Reed) 137530 7        
Wind Shadow (Jeremy Manders) 184241 2        
Coconut Telegraph (Bill Ker) 166794 6 1:54:03 1:48:03 4 4
Class: 125
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Accelerando 3083 3 1:56:44 1:53:44 1 2
Apollo (Angus Morrison) 3117 20 2:01:12 1:41:12 2 1
Chemically Enhanced (Oliver Burgess) 3042 14 DNS      
J (Doug Brewer) 3125 scr DNS      
No Mans Land (S Sandilands) 3101 25 DNS      
Oddly Enough (Jenny Anderson) 3157 1        
Osterly (Hannah Ruedinger) 3159 23        
Pizzicato (S Johnson) 3089 20        
Shake N' Bake (Tom Richers) 3167 4        
She Waits For No Man (K Sayer) 3082 16        
Skylark () 3116 25 DNS      
The Feel Good Shift of the Summer (J Trefu) 3115 14 DNS      
Waterloo (Jenny Anderson) 3121 1        
Xhiler8 () 3101 25        
Class: Sabot One-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Cookie Munster (Natalie Koreman) 7011 8        
Fast Forward (Nick Eutick) 3765 19        
Greased Lightning (Julian Anning) 3801 19        
Mydas Touch II (Lachlan Robba) 3xxx 2        
Need for Speed (Claire Williams) 2608 9 0:48:28 0:39:28 2 2
Wise Decision (Georgia Burns) 3852 25        
War Paint (Aiden Geck) 3804 scr        
Imagine That (A Ker) 7038 8        
Irish Logic (Hugo Van Buuren) 3887 12        
War Paint (Liam Geck) 3804 20 0:50:51 0:30:51 4 1
Class Act (Nicole Carter) 3817 19 DNF      
Shockwave (Alex Smith) 3898 10 DNF      
Back In Black 7003 8 0:49:28 0:41:28 3 6
Fidler (Fraser Smith) 7057 7 0:51:21 0:44:21 5 4
Razor's Edge (Trevor Koreman) 3923 scr 0:47:53 0:47:53 1 5
Sabotage (E Walker) 3774 20 1:00:21 0:40:21 6 3
Class: Sabot Two-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Bling (Carissa Bridge) 1493 19 0:59:42 0:40:42 5 5
Fidler (Fraser Smith/Hugo Van Buuren) 7057 7        
Kid Blast (Lily Geck) 3889 3 0:53:48 0:50:48 1 6
Little Red (Jemima Burgess) 3767 26 0:56:42 0:30:42 2 1
Razor's Edge (Trevor Koreman) 3923 scr        
Sabotage (Xanthe Walker) 3774 20        
On The Run (A McCarthy) 3814 25 1:00:24 0:35:24 6 3
Weekend (Xanthe Walker) 3668 20 0:56:58 0:36:58 4 4
Another Boot (Madeline J) 3868 26        
Wahoo (Steph Markey) 3810 26 1:00:18 0:34:18 3 2
Class: Vagabond - Club Race
Skipper / Crew Sail No.   Scratch Time   Scratch Place  
Don Cameron, Sarah, Nick 2   45:44:00   2  
Magnus Wiklund, Andrew 5   43:45:00   1  
Alex Dunn, Blair Foley 6   DNF   6  
Don Robinson 3   50:33:00   4  
Peter Robba, Zach, Max 16   49:56:00   3  
Frank Saroch, Ariane 1   55:40:00   5  


Notice Board

Skiffies and Yachties Lunch

Past and present sailors are invited to the 18th annual gentleman’s lunch

Guest Speaker: Kerry Waraker

from 12:00pm onwards 

Friday 1st December 2017

All proceeds used to fund junior sailing

See flyer here for further details

 

Next Race - Sat 25th Nov

All Classes

Yardstick Race

 

2017/18 Sailing Program

Available Now

see our Sailing Program page here

 

Latest Club Videos

 

Membership Renewal link

 email for updates, news:

webmaster [at] bss.org.au

--ABOVEADS--

Major Sponsors

Recent Photos

Sailing Conditions

  Weather Graph                Rain Radar

   SeaBreeze     Observations    Rain Radar

          Rain Radar            Weather Graph

            Tides             BOM Forecast

Other Stuff