Final Round of Club Championship - 4th April 2009

Race: Final Club Heat 4th April 2009
Class: 16 Ft Skiffs
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Aristocrat (Craig Taylor)   scr 2:53:08 2:53:08 2 3
BGN (Geoff Hawgood)   5 2:55:46 2:50:46 3 2
Four-Three (Matt Lucas)   3        
LMA (L Thorburn)   3 3:00:10 2:57:10 4 4
Total Spank (M Newton)   5 2:52:30 2:47:30 1 1
Class: LASER RADIAL
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Alarm Clock (Jim Sloan) 179515 6 3:21:34 3:15:34 7 8
Another Good Question (Dave Collecott) 187899 1 2:42:27 2:41:27 2 2
Bubbles (Sacha Hawgood) 115978 6        
Dragon Fly (Andrew Nguyen) 141891 12 DNF DNF    
Flashback (Steve Geck) 152876 scr 2:39:58 2:39:58 1 1
Gutbusta Too (Rob Lovett) 184227 15 DNF DNF    
Happy Harry 2 (Sybille Roger) 145511 30        
Intrusion II (F. Priesler) 158850 22 DNF DNF    
Just Try Me (Mackay) 15 20 DNF DNF    
Keri Craig (Peter Craig) 192650 11 3:14:34 3:03:34 5 5
Meditrina (Christine Bridge) 191649 2 2:50:04 2:48:04 3 3
Nilly Willy (Lawrie Wood) 182972 9 3:19:30 3:10:30 6 7
Revival (Tony Kyle) 158874 8 3:03:28 2:55:28 4 4
Rough Red (Cliff Haytor) 140211 10        
Scatter 2 (Nigel Vallette) 135346 5        
Seeing Red (Tim Condon) 143388 scr DNF      
Sharky (Michael Parker) 132537 19 3:23:30 3:04:30 8 6
Surprise (Lewie Thatcher) 184713 10        
Woteva (Karl Von Richter) 193025 15 DNF      
Willach (Mackay) 155678          
Class: LASER FULL-RIG
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Blue (Ralph Wilson) Blank scr        
Caps (Bruce Wallace) 169411 12 DNF      
Shag-U-Laser (Andrew Wiklund) 167095 5        
Frumious Bandersnatch (Steve O'Brien) 168171 3        
Green Machine (Andrew Brown) 32366 22 DNF      
Just Try Me (Club Laser) 1528          
Mojo (Chris Connell) 177787 9        
Pearl (Dave Harrison) 177103 2 DQS      
Pure (Peter Fell) 143414 3 2:08:30 2:05:30 6 4
Rocking Chair (Michael Wilson) 11 or 185821 scr 2:05:09 2:05:09 2 3
Sails Pitch (Rob Higgs) 177099 (X) 2 2:08:25 2:06:25 5 5
Slippery (Peter Macarthur) 167141 11        
The Shocker (Mal Blackley) 154326 12 DNF      
User Friendly (Rob Bridge) 152884 scr        
VPF (John Blight) 177093 2 DNF      
VPF Blue (Dan Blight) 193137 scr 2:07:33 2:07:33 3 6
Vida Loca 178641 4 2:03:32 1:59:32 1 2
Whatever (Frank Benson) 174337 10 2:08:05 1:58:05 4 1
Willach (Ken Reed) 137530 7        
Wind Shadow (Jeremy Manders) 184241 2        
Coconut Telegraph (Bill Ker) 166794 6        
Class: 125
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Accelerando (Will Turner) 3083 24        
Apollo (Angus Morrison) 3117 20 DNF      
Chemically Enhanced (Oliver Burgess) 3042 14 3:19:02 3:05:02 3 3
J (Doug Brewer) 3125 scr 2:15:10 2:15:10 1 1
No Mans Land (J Miles) 3101 25        
Oddly Enough (Vicky Callow) 3157 15 DNF      
Osterly (Hannah Ruedinger) 3159 22        
Pizzicato (S Johnson) 3089 20        
Shake N' Bake (Tim Robba) 3167 5 2:41:56 2:36:56 2 2
She Waits For No Man (D Miles) 3082 18        
Skylark () 3116 27        
The Feel Good Shift of the Summer (J Trefu) 3115 14        
Waterloo (John Anderson) 3121 2        
Xhiler8 () 3101 25        
Class: Sabot One-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Back In Black (Ed Duhig) 7003 8        
Cookie Munster (Natalie Koreman) 7011 7 2:35:40 2:28:40 3 5
Fast Forward (Nick Eutick) 3765 16        
Greased Lightning (Julian Anning) 3801 19        
Imagine That (A Ker) 7038 5 2:36:00 2:31:00 4 6
Irish Logic (Hugo Van Buuren) 3887 15        
Mydas Touch II (Lachlan Robba) 3xxx 2 2:16:18 2:14:18 2 2
Need for Speed (Claire Williams) 2608 9        
Shockwave (Alex Smith) 3898 10        
Lik Lik (Sam Dale) Red 20 2:40:13 2:20:13 6 4
War Paint (Aiden Geck) 3804 scr 2:09:45 2:09:45 1 1
War Paint (Liam Geck) 3804 15        
Wise Decision (Georgia Burns) 3852 22        
Sabotage (Elijah Walker) 3774 20 DNF      
Weekend (A Vargas) 3668 20 2:39:57 2:19:57 5 3
Class: Sabot Two-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Bling (Carissa Bridge) 1493 20 DNF      
Fidler (Fraser Smith/Hugo Van Buuren) 7057 4 DNF      
Kid Blast (Lily Geck) 3889 1 DNF      
Little Red (Jemima Burgess) 3767 27 DNF      
Razor's Edge (Trevor Koreman) 3923 scr        
On The Run (A McCarthy) 3814 25        
Sabotage (G Walker) 3774 20        
Another Boot (Madeline J) 3868 26        
Wahoo (Steph Markey) 3810 26        
No Joke (Xanthe Walker) 3686 26 DNF      
Bad Girl (T Robba) 644 26        
Class Act (Nicole Carter) 3817 26 DNF      
Class: Vagabond & All Boats - Club Race
Boat Name & Skipper Sail No.   Scratch Time   Scratch Place  
  1          
  2          
  3          
  5          
  6          
  16          


Notice Board

Skiffies and Yachties Lunch

Past and present sailors are invited to the 18th annual gentleman’s lunch

Guest Speaker: Kerry Waraker

from 12:00pm onwards 

Friday 1st December 2017

All proceeds used to fund junior sailing

See flyer here for further details

 

Next Race - Sat 25th Nov

All Classes

Yardstick Race

 

2017/18 Sailing Program

Available Now

see our Sailing Program page here

 

Latest Club Videos

 

Membership Renewal link

 email for updates, news:

webmaster [at] bss.org.au

--ABOVEADS--

Major Sponsors

Recent Photos

Sailing Conditions

  Weather Graph                Rain Radar

   SeaBreeze     Observations    Rain Radar

          Rain Radar            Weather Graph

            Tides             BOM Forecast

Other Stuff